A Fidesz szerint Brüsszelnek nem az uniós bevándorláspolitikán kellene változtatnia, hanem azt tagállami hatáskörben hagyva, a határok védelmére koncentrálva kellene megállítania a bevándorlást.
Gulyás Gergely, a kormánypárt frakcióvezető-helyettese szombati sajtótájékoztatóján emlékeztetett: Orbán Viktor pénteken, Lisszabonban ezért fogalmazta meg azt a tízpontos javaslatát, amely kimondaná, ha egy tagállam képtelen a határai védelmére, akkor ott egy megállapodás alapján az Európai Uniónak kell ellátnia ezt a feladatot. Amennyiben pedig nem jön létre ilyen megállapodás, fel kell függeszteni az adott tagállam schengeni tagságát.
Ezzel szemben a „Brüsszelben születő egyre veszélyesebb javaslatok” durván sértik a tagállamok szuverenitását, és továbbra is a migránsok kényszerbetelepítésével fenyegetnek – hangsúlyozta a fideszes politikus, aki szerint ezért minden korábbinál nagyobb az aktualitása a kvótáról kezdeményezett népszavazásnak. Nagyon fontos, hogy a magyar polgárok demokratikus formában foglalhassanak állást arról, „kivel és milyen formában akarnak együtt élni” – mondta.
„Brüsszelt meg kell állítani”
Az Európai Bizottság elsődleges menekültügyi javaslata alapvetően változtatná meg a jelenlegi szabályozást, mert a menedékkérelmek elbírálását nem az első érintett tagállam végezné, az a kvóta szerinti tagállamban történne. „Ez az a javaslat, amely ellen mi mindig is tiltakoztunk, és a legeslegrosszabb rémálmainkat váltaná valóra” –fogalmazott Gulyás Gergely.
Kiemelte, amíg az unió nem tudja megvédeni a határait és nem a területére belépés előtt dönt a menekültstátuszok jogosságáról, „addig ide emberek fognak jönni, akik között vannak menekültek, migránsok és terroristák”. „Ezt Párizs és Brüsszel után, a tények ismeretében senki nem teheti kérdésessé” – tette hozzá.
A Fidesz frakcióvezető-helyettese úgy fogalmazott, „Brüsszelt meg kell állítani”, mert ezek a javaslatok felszámolják az Európai Unió együttműködési alapjait és veszélyeztetik a kontinens jövőjét.
Gulyás Gergely szerint fel kell tennünk a kérést, hogy Brüsszel valóban meg akarja-e állítani a bevándorlást.